Nejčastější dotazy resp. postup při podezření na COVID infekci

 
 
Voláte-li proto,  že budete potřebovat zůstat doma,  budu potřebovat  Vaše telefonní číslo, emailovou adresu a místo pobytu (přesnou adresu včetně PSČ)  během karantény nebo pracovní neschopnosti a adresu  sídla zaměstnavatele a IČO (IČO jen v případě, že jste byli pozitivně testování antigenním testem v práci).  Připravte si tyto údaje prosím předem, neboť jinak zbytečně blokujte telefonní linku všem ostatním.
 
V případě příznaků podezřelých z COVID infekce nebo po kontaktu s COVID+ osobou je postup následující:
 
 • Vystavím Vám elektronickou žádanku na odběr COVID. Nejraději posílám svoje pacienty k odběru do  Bioptické laboratoře v Plzni,  neboť s ní mám tu nejlepší zkušenost ze všech odběrových míst v Plzni.
 • Elektronickou žádanku nedostanete ode mne  ani do ruky, ani elektronicky, žádanku odesílám přímo do odběrového místa,  k odběru se dostavíte pouze s kartičkou pojištovny a občanským průkazem.
 • Bioptická laboratoř Plzeň sídlí  na Slovanech pod Mikulášským náměstím  -  Rejskova 10, bývalé kino Eden.
 • K odběru se musí pacient sám objednat - přes webové stránky www.biopticka.cz do objednávkového systému, vybere si datum a čas, je to jednoduché.  Neobjednávejte se do laboratoře dříve, než se spolu domluvíme, který den odběru je pro Vás nejlepší,   není výhra otestovat se co nejdříve, protože při nevhodném načasování může být test falešně negativní. Doporučuje se provést odběr 5.-7. den od kontaktu  s pozitivní osobou ( resp. ode dne testu této osoby), nejpozději 10. den. Z toho plyne, že odběr nehoří. Nejdůležitější je v případě výskytu příznaků zůstat isolován doma a v prvním kroku řešit to, abyste nikoho dalšího nemohli nakazit. Až následně se řeší odběr!!!
 • Výsledek odběru Vám pošle Bioptická laboratoř na mobil do 2. dne, odběry se provádějí denně, kapacitně aktuálně není problém odběr provést včas.
 • V případ pozitivity COVID je nutné zůstat v isolaci 14 dní od testu. Za předpokladu, že poslední 3 dny (z  těchto 14 dní) jste bez příznaků, pak lze isolaci ukončit a vrátit se do zaměstnání nebo obecně mezi lidi.  Kontrolní test se neprovádí.
 • V případě negativity je pacient v karanténě 14 dní od kontaktu s COVID + osobou  nebo od počátku potíží  a  opět za předpokladu, že poslední 3 dny je bez potíží se karanténa nebo prac. neschopnost ukončuje.  Kontrolní test se neprovádí.
 • Karanténu (v případě kontaktu  bez příznaků) vystavuji elektronicky,    jedná se o elektronickou neschopenku, v  které je kodem vyznačeno, že jste v karanténě, posílám automaticky přes ČSSZ k Vašemu zaměstnavateli.
 • Pracovní neschopnost (v případě příznaků nemoci)  vystavuji elektronicky a stejným způsobem  posílám přes ČSSZ k Vašemu zaměstnavateli.
 • Ukončuji oboje elektronicky. Současný systém elektronické neschopenky   a  aktuální režim v pandemii umožnuje to, že za Vás vše zařídím a  lékaři nechodíte pro žádný "marodní lístek",  vše domluvíme distančně - telefonicky.


 • K očkování proti COVID bude nutné z Vaší strany podepsat informovaný souhlas - viz níže, prostudujte si prosím předem a pokud můžete, přineste rovnou vyplněný a podepsaný souhlas s sebou k očkování. Nebo si můžete vyzvednout souhlas u nás v ordinaci předem (bez objednání kdykoli).

  Souhlas Astra Zeneca